O nás

Když jsme se v roce 2011 rozhodli otevřít náš vinný sklípek a pozvat vás do něj, vůbec jsme tehdy netušili na jakou se vydáváme cestu a kam až se dostaneme.

Tehdy, před deseti lety, jsme měli jedinou vizi. Otevřeme náš rodinný vinný sklípek a lidem nabídneme naše vína. Jsme v turistické oblasti, tak proč ne. Alespoň si přes léto přilepšíme. Byli jsme hodně mladí, někteří z nás ještě ve škole, někteří chvíli po škole a rodiče nám přenechali zázemí sklepa.

A tak jsme otevřeli. Měli jsme tehdy jen několik degustačních skleniček, venku starou lavici, ale ve sklepě vynikající víno, které je radost pít a také odhodlání pustit se do něčeho neznámého.

Naše cesta byla pozvolná. Nejdříve jsme náš sklep otevírali pouze v letních měsících. Tehdy jsme nesli název „Vinný sklípek u Kratochvílů“. Zde jsme vybudovali zázemí pro příjemné posezení u našeho sudového vína, a také jste si u nás mohli zakoupit víno do PET láhví. Už tohle značí, že to bylo opravdu hodně dávno :-)

Pak přišla jedna ze zásadních myšlenek, které nás posunuly dále. Nápad zorganizovat pro naše hosty řízené degustace. Tyto degustace, vedené naší hlavní tváří sklepa – Mírou, ihned získaly velký úspěch. Byly dny, kdy opravdu probíhala jedna degustace za druhou a my zjistili, že pokud nechceme odrovnat Mírova játra, musíme tomuto dát nějaký řád. A tehdy přišly na řadu degustační balíčky. Jednalo se o celovečerní posezení u našeho sudového vína s řízenou degustací a pohoštěním.

Tehdy už jsme byli v jednom kole a náš provoz byl i mimo letní měsíce. To však znamenalo, že poptávka začínala převyšovat nabídku a my museli na tento progres rychle reagovat. Začali jsme se rozrůstat. Nakoupili jsme další vinohrady i techniku a naše produkce vína se rozšířila. To vedlo k nejzásadnějšímu zlomu v naší cestě. Rozhodli jsme se, že již nebudeme jen vinným sklepem, ale že se staneme právoplatným vinařstvím. A tak vzniklo „Vinařství Kratochvíla“.  S tímto rozhodnutím muselo dojít k dalšímu vývoji. Již nebylo udržitelné nabízet naše vína jako sudová. Produkce vinařství se zvedla natolik, že jsem se rozhodli dát všechna naše vína do láhví. Tehdy se jednalo až o několik tisíc láhví vína ročně. A pak to šlo ráz na ráz. Navrhnout logo, etikety, upravit webové stránky, vyrobit pro vás skleničky, krabice a každoročně pro vás připravovat naše skvělá vína a k tomu vždy nějaké bonusy, ve formě prémiových vín či sektů, aby jste se s námi nenudili :-)

Ne, nebudeme tady nic zlehčovat :-) Naše cesta byla opravdu dlouhá a místy jsme museli zdolávat opravdu hodně překážek. Ale to by vydalo na knihu :-) Tak prozatím se snad spokojíte s tímto stručným shrnutím našich deseti let. A pokud ne, a budete chtít vědět víc, tak vás rádi přivítáme v našem vinařství a vše probereme u skleničky výborného vína.

Zpět do obchodu