Marcomannia collection

Kratochvíla (31 of 63)

Název Marcomannia může mnohým z vás připadat velmi zvláštní. Není zde patrná žádná spojitost s vínem či něco podobného. Co tedy Marcomannia znamená? Proč jsme se rozhodli vytvořit právě tuto kolekci? To vše se dozvíte v našem novém článku.

 

Již dlouhou dobu jsme přemýšleli o možnosti vytvořit speciální kolekci vín. Ta však měla být zcela odlišná od všech vín, které jsme prozatím vytvořili. Dlouho jsme nemohli najít tu pravou spojitost, která by nám dávala význam a smysl. Vše se ukázalo zcela jasné při jedné z procházek po okolí Pasohlávek. Navštívili jsme „Římský vrch“ a právě zde jsme si uvědomili, že stojíme na místě, kde se psala historie. V druhém století našeho letopočtu, kdy římská říše dosahovala největšího rozmachu byl svět rozdělen na dvě části. Na jedné straně málo vyspělí barbaři a na straně druhé vyspělá římská říše. Faktor obrovského rozdílu musel zákonitě vést k válce, a tak se také stalo. Souboje mezi římskou říší a barbary se nazývaly „Markomanské války“ a právě zde se dostáváme do Pasohlávek potažmo Mušova.

Nejvýznamnější, a také v celoevropském kontextu unikátní, lokalitou z období markomanských válek je římská opevněná báze na Hradisku u Mušova. Vybudovali ji v letech 172–180 n. l. vojáci císaře Marca Aurelia hluboko v nitru nepřátelského území, zhruba 80 km severně od antické Vindobony (dnes Vídeň). Její plocha zaujímá vrchol, jižní a východní svah mírného, nad okolní terén zhruba o 50 metrů vyvýšeného návrší na levém břehu řeky Dyje. Z této strategicky výhodné polohy bylo možné kontrolovat a ovládat jak křižovatky říčních a suchozemských cest při soutoku Jihlavy se Svratkou a Svratky s Dyjí, tak i Markomany hustě osídlené ploché terasy podél nich. (Zdroj: Mušov brána do římské říše)

Ano, přesně tento faktor nám vnukl myšlenku vytvořit víno, které bude mít úplně jiný styl. Jiný styl výroby, balení i jiný design etikety. Proto vznikla naše kolekce Marcomannia. Víno bylo vytvořeno s nejmenším zásahem člověka. Pro uchování vína v kondici byla použita batonáž, několik set let stará metoda míchání vína na kalech. Víno zrálo v dubových sudech a síra do něj přišla až těsně před lahvováním. Vzniklo tak mimořádné víno, kdy příroda pracovala za nás a my jsme jí jen ukazovali ten správný směr.

Co se týče etikety, zde je vyobrazena hlava Marca Aurelia, který se pravděpodobně na území Mušova také vyskytl. Motiv jeho hlavy je překreslen z autentické mince, která byla v Pasohlávkách nalezena. A právě Marcus Aurelius byl jednou z nejdůležitějších postav této doby, která bezesporu ovlivnila budoucnost celého lidstva. Název Marcomannia je v překladu název Markomanie, což byla část tehdejší Evropy, kde se Pasohlávky či hradisko nacházelo. Láhev, kterou jsme použili na toto víno je vytvořena z nejkvalitnějšího skla a je velmi masivní. Na krabici je vyobrazena autentická helma římského vojáka, která symbolizuje právě střety mezi Markomany a Římany.

Jedná se tedy o limitovanou edici a vyrobili jsme pouze 250 krabic tohoto vína. Doufáme tedy, že Vás víno osloví a bude Vám chutnat, protože takové víno pravděpodobně již dlouhou dobu nevyrobíme. Jedná se opravdu o skvost našeho vinařství a ukázku toho, že když necháte přírodě volnou roku, dokáže udělat skutečně velké věci.

 


 

Přejít na tuto kolekci

 


 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení